Jdi na obsah Jdi na menu
 


Iaito Samurai

24. 2. 2007

Iaito Samurai

Pokud někdo uvažuje o koupi katany, jedním z důležitých kritérií pro rozhodování býva také cena. Zvlášť začátečníkům může výdaj okolo desíti tisíc činit problémy, byť za tyto peníze již získáme kvalitní zbraň.

Většina populace se však ohlíží daleko níž a hladově okukuje meče levné, v praxi prakticky nepoužitelné. Mezi nefunkční ozdobou a relativně kvalitním nástrojem pro iaido se ale občas povede najít kompromis, zde v podobě iaita označovaného Samurai (alespoň v místech, kde jsem jej zakoupil).
 
Čepel meče je vyrobena ze slitiny hliníku a zinku, takže je (přirozeně) o něco lehčí než čepele vyrobené z uhlíkové oceli. Především je však čepel daleko měkkčí, což může způsobovat jisté problémy, především při kontaktu s jiným objektem. Při cvičení se mi podařilo dotknout se špičkou kousku stromu, což mělo za následek ohnutí čepel o několik stupňů na stranu. V ruce to pak nepůsobilo příliš dobře. Na druhou stranu se dá čepel stejně snadno vyrovnat, ale chce to přece jen trochu zkušeností, uvedení čepele do původní pozice mi zabralo několik desítek minut. Čepel je zrcadlově vyleštěná a člověk se v ní doopravdy vidí, jak to můžeme znát z filmů západní produkce. Výrobce nezapomněl ani na hamon, který je zde lehce vybroušen, takže je dobře patrný, ačkoliv je na můj vkus až zbytečně přesný a důrazný (působ strojovým dojmem).
 

Tsuka je vyrobena z relativně měkkého a pružného plastu, což mi dělá problémy víc než měkkost čepele, protože se mi jakýmsi záhadným způsobem povedlo tsuku mírně ohnout do strany (není to vidět na první pohled, takže to není tak zlé) a narovnat prakticky nejde, plast se vždy vrátí do původní podoby. Na povrchu tsuky je odlit vzor rejnočí kůže, tradiční pro všechny levnější repliky. Tsuka-ito je vyrobeno nejspíš z nějakého syntetického materiálu spíš nevalnější kvality, předpokládám, že se může při častějším cvičení začít rozedírat. Menuki je nejspíše z mosazi, prakticky okamžitě ztrácí bronzovou barvu a začíná tmavnout, na jedné straně navíc nedrží dost pevně, aby se nehýbalo, ale dost pevně, aby šlo vytáhnout. Tsuka je zajištěna jedním mekugim a je rozebíratelná, ale kolíček jde ven vcelku ztuha, zpět pak ještě hůř. Nevím, jestli je to problém pouze mého meče, nebo všech, ale než jsem ho dostal zpět, dalo mi to pořádnou práci, přičemž se konce kolíčku vcelku rozdrtily a teď už nejde vytlačit vůbec. Tsuba je zdobená motivem draka, který má však tendenci škrábat, pokud je meč uchopen přímo pod tsubou. Původní barva je šedá a je černě nalakovaná, lak se ale může sdírat, takže je občas nutné tsubu trochu dobarvit (například černým centrofixem na lihové bázi).
 
Saya je vyrobena ze dřeva bez nějaké zvláštní a ozdobné povrchové úpravy, na matném povrchu jsou však nastříkány větší kapky lesklejšího laku, čehož si člověk ale z větší vzdálenosti nevšimne. Meč zatím drží dobře, ale nejde si nepovšimnout, že saya není vyráběna přímo na míru pro tuto čepel, což může působit problémy (já osobně se bojím, aby nedocházelo ke křivení čepele). Sageo je vyrobeno ze syntetického materiálu (podobnému materiálu pro tsuka-ito, ale s trochu jinou strukturou) a hned zpočátku se začalo na koncích rozplétat a třepit. Kurigata je z lesklého plastu.
 
Tak, to byla sbírka pro někoho nudných technických informací a nyní se konečně můžu pustit do toho nejdůležitějšího, tedy jak se s mečem zachází. Nebudeme si nalhávat, že jde o zbraň určenou především pro cvičení iaido, je tomu spíše naopak. Nižší váha může při přechodu na ostrý meč činit problémy, stejně jako tupá čepel (zde ale záleží jakou filosofii tréninku vyznáváte). Taktéž je důležité zabránit kontaktu čepele s jinými objekty. Měkkost čepele je zde však možná výhodou, protože narozdíl od ocele 420, ze které se vyrábějí čepele levnějších replik, může nějaký ten náraz snáz přežít, byť je následkem deformace (což je při možnosti narovnání lepší varianta, než zlomení v případě 420). Větší měkkost se také projevuje na jistotě pohybu, ale to již není nic tak hrozného. Při cvičení je důležité nedržet meč přímo pod tsubou, protože drak na ní je sice detailně proveden, ale se spoustou ostřejších výstupků, které dokáží ruku skvěle poškádlit.
 

Pokud hledáte meč na ozdobu, se kterým můžete bezestrachu občas "cvičit" a kladete si jisté finanční požadavky, je tento meč dobrou volbou, především v porovnání s jinými výrobky, které musí člověk brát do ruky velmi opatrně. Stejně tak se dá tento meč skvěle použít pro základy cvičení iaido, zvlášť v případech, kdy nechcete (nemůžete) investovat do zbraně více peněz. Rozhodně je v této cenové kategorii to nejlepší, co si můžete dopřát.
 
Meč můžete zakoupit samostatně jako iaito Samurai v Hayashi (www.hayashi.cz) za 3900,-
Stejný meč pak také můžete získat v sadě s malým mečem Wakizaši jako set Kuroishime a to buď na www.japonske-mece.wz.cz za 4700,- nebo na www.repliky.info za neuvěřitelných 3249,- (tedy levněji než samostatný meč v Hayashi).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář