Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozložený katan

24. 2. 2007

Fotodokumentace - rozložený Japonský meč

Rád bych navázal na článek laito Samurai a doplnil jej informací o rozebíratelnosti tohoto meče.

V poslední době se začali množit dotazy na možnost rozebrání tohoto dekoračního meče (setu). Ačkoli jde o levnější repliku a je tedy automaticky přředpokládáno že si jej nebude pořizovat "fajnšmekr" dá se po vysunutí kolíčku vyjmout z tsuky čepel.

Vybral jsem si konkrétně model Akebono (můj favorit, červené žíhnutí na pochvě které evokuje představu západu slunce je opravdu velice efektní). Vývrt na kolíček byl jak u katany tak u wakizashi zavrtán relativně dost šikmo, kolíček šel ven dosti ztuha. Použil jsem kladívko dodávané v setech na údžbu mečů.

Sundání rukojeti je u tohoto modelu sic náročnější na sílu, nemusíte se ale strachovat o pořezání či dokonce amputaci některého z prstů - čepel není naostřená. Pokud budete rozebírat, prosím dávejte si velký pozor. Rovněž nedoporučuji dotýkat se holou rukou čepele! .. prodávají se textilní rukavice s gumovým potahem dlaní. Tyto bych doporučil, na čepel se nemá šanci dostat ani kapka potu a čepel tolik neklouže (pokud setřete ochranou vrstvu oleje..).

Zpět k dokončení fotogalerie našeho rozebíraného meče.K rozebrání je nutné vyndat jen jeden kolíček, na řapu si ale povšiměte dvou otvorů. Po jeho nafocení jsem se jal jej opět sestavit. Je třeba použít trochu síly a dobře vše spasovat. Na zaklepání kolíčku jsem musel opět použít kladívko. Čepel v rukojeti držela jastále stejně pevně, žádná vůle mezi díly se neobjevila.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář